Ludzie, którzy na co dzień mieszkają daleko od gór, kojarzą je przede wszystkim z pięknymi widokami znanymi im z fotografii i obrazów. Przedstawione na nich szczyty są statyczne, piękne, majestatyczne i fascynujące. Planując urlop w górach, powinno się zawsze dobrze do niego przygotować. Prawdziwe góry to żywioł, którego żadne dzieło sztuki czy zdjęcie nie jest w stanie oddać w pełni. Podczas jednodniowego trekkingu można doświadczyć porannego chłodu, gorącego popołudnia i ulewnego wieczoru! Jeżeli marzysz o górskiej przygodzie, koniecznie odwiedź nasz Dworek pod Giewontem, który jest idealną bazą wypadową! Wychodząc na szlak, trzeba koniecznie stosować się do kilku podstawowych zasad, dzięki którym będziemy mieli zapewnione bezpieczeństwo i komfort. Zastanawiasz się, jakie to zasady? Zapraszamy do lektury!

Zasady bezpiecznego chodzenia po górach:

1. Mierz siły na zamiary 
Chociaż marzy Ci się zdobywanie szczytów, obiektywnie oceń swoje realne możliwości. Zastanów się, jaką masz kondycję. Zawsze planuj trasy jak najlepiej dopasowane do swoich możliwości i doświadczenia. Przed wyprawą w góry warto wzmocnić swój organizm i jego wytrzymałość fizyczną. Doskonałym sposobem są regularnie przeprowadzane przygotowania kondycyjne minimum kilka tygodni przed wyjazdem. Mogą być to treningi biegowe, wycieczki rowerowe albo zajęcia na siłowni.

2. Odpowiednia pora roku
Jeżeli jesteś początkującym wędrowcem, wybieraj łagodne i łaskawe dla turystów pory roku. Najlepsze warunki dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na górskich szlakach, panują latem, kiedy jest słonecznie i ciepło, a dnie są długie.

3. Wybierz szlak i poznaj go
Zanim wyruszysz w góry, wybierz interesujący Cię i odpowiednio dopasowany do Twoich możliwości szlak. Planując wycieczkę, koniecznie zasięgnij informacji dotyczących danego masywu górskiego, poznaj przebieg szlaków oraz warunki panujące w tym rejonie gór.

4. We dwójkę raźniej
Nigdy nie wybieraj się na szlak samotnie. Znajdź towarzysza, który ma większe doświadczenie od Ciebie. Kompan może być w górach nieocenioną pomocą, kiedy np. zgubisz orientację w terenie albo przydarzy się nieszczęśliwy wypadek.

5. Sprawdź pogodę
Planując wycieczkę, sprawdź warunki pogodowe przepowiadane na ten dzień. Nie wystarczy wstać rano z łóżka i wyjrzeć przez okno, w górach pogoda może się czasem zmieniać bardzo dynamicznie, a górski wędrowiec musi być na to odpowiednio przygotowany. Najlepszym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnych serwisów górskich albo popularnych aplikacji pogodowych.

6. Wyrusz z samego rana
Nie ociągaj się ze wstawaniem z łóżka! Na szlak koniecznie wyrusz z samego rana. Niezależnie od tego, jaki jest przybliżony czas dotarcia do celu, powinieneś dysponować bezpiecznym marginesem czasowym, dzięki któremu nie będziesz się śpieszyć na trasie. Może się bowiem okazać, że będziesz potrzebować większej liczby przystanków, niż zakładałeś.

7. Zabierz niezbędny ekwipunek
Przed wyruszeniem na wycieczkę spakuj dokładnie swój plecak. Nie może w nim zabraknąć: kurtki przeciwdeszczowej, zapasowego kompletu ubrań dostosowanych do warunków pogodowych, czapki (ciepłej albo z daszkiem), podręcznej apteczki, prowiantu, napojów, mapy, kompasu, latarki, telefonu komórkowego z naładowaną baterią, zapalniczki lub zapałek. Dobrym pomysłem jest spakowanie do plecaka także powerbanku i aparatu fotograficznego.

8. Ubierz się odpowiednio
Pamiętaj, aby wychodząc w góry, ubrać się w odpowiedni strój. Najlepszym rozwiązaniem jest ubranie się warstwowo, czyli na cebulkę. Nie zapominaj o ciepłej bluzie z kapturem, oddychającej bieliźnie, kurtce przeciwdeszczowej oraz spodniach turystycznych. Najważniejszym elementem stroju są buty! Muszą dobrze trzymać stopę, zapewniać jej stabilność oraz właściwą cyrkulację powietrza.