Kościelisko to duża wieś podhalańska, która jest siedzibą gminy Kościelisko. Położona jest na południowych stokach Pogórza Gubałowskiego i w Rowie Kościeliskim, bardzo blisko Zakopanego. W jej skład wchodzi aż 21 osiedli. Powstała na skutek połączenia się wielu różnych sąsiadujących ze sobą osad pasterskich. Wybierając się na zimowy urlop do naszego pięknego dworku pod Giewontem położonego w Kościelisku, warto zapoznać się z atrakcjami, jakie oferuje nasza miejscowość w sezonie zimowym. 

Co warto zrobić zimą w Kościelisku?

1. Spacer Doliną Kościeliską
Jest to najbardziej popularne miejsce w Kościelisku. Dolina Kościeliska jest drugą największą doliną w polskich Tatrach. Jej powierzchnia wynosi aż 35 km2. To idealne miejsce na relaksujący spacer, podczas którego będziemy mogli obcować z zapierającą dech w piersiach naturą. Zimowy spacer tą doliną to doskonała propozycja dla każdego, kto pragnie na własne oczy zobaczyć urzekające lodospady, czyli zamarznięte wodospady. Jeżeli uda nam się wejść na najwyższy szczyt w tej dolinie, będziemy mogli podziwiać niezwykle malowniczy widok na Tatry Zachodnie. Zimą polecamy wstąpić do Schroniska na Hali Ornak na pyszną rozgrzewającą herbatę i domową szarlotkę!

2. Wizyta na Polanie Szymowszkowej
W połowie drogi między Zakopanem a Kościeliskiem znajduje się urocza Polana Szymowszkowa, gdzie można oddać się białemu szaleństwu na nartach na doskonale przygotowanym do tego stoku, a także skorzystać z kąpieli w basenie termalnym. Dla gości przygotowane są różne zjeżdżalnie, specjalne zjeżdżalnie dla dzieci oraz karczma oferująca pyszne posiłki.

3. Przejażdżka psim zaprzęgiem
Taka atrakcja nie jest dostępna w każdym górskim miasteczku, a w Kościelisku można sprawdzić na własnej skórze, jak to jest jechać przez zaspy śniegu w psim zaprzęgu. Można zdecydować się na krótszą lub dłuższą trasę, a także skusić się na kurs powożenia. To doskonała propozycja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, dla których będzie to z pewnością niezapomniana przygoda!

4. Wizyta w Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Kazimierza Królewicza 
To piękny zabytkowy kościół utrzymany w typowo góralskim stylu. Powstał na początku XX wieku. Bryłę budynku kościelnego zaprojektował uczeń Witkiewicza – Eugeniusz Wesołowski. Budynek jest cały zrobiony z drewna, a jego wnętrze jest pięknie zdobione witrażami autorstwa bratanka Jana Matejki – Stefana Matejko oraz obrazami świętych. Na tyłach kościoła znajduje się urokliwy cmentarz, z którego rozpościera się cudowny widok na Tatry.

5. Trasa na Gubałówkę
Z Kościeliska prowadzi na Gubałówkę niezwykle malownicza trasa, która nie wymaga od piechurów wielkiej kondycji. Widoki czekające na turystów na niemal każdym odcinku tej trasy zapierają dech w piersiach. To wprost wymarzona miejscówka na podziwianie fajerwerków w sylwestrową noc!